button2
Champ Show

button5
Committee

button6
Downloads

19th Championship Show
22nd of September 2002 

Judge: Mrs Audrey Millen (Sarmac)

Chshow02Winners

Palubriken Chime of Freedom via Davot JW

BIS

Lindenka Brannigan

Reserve BIS

Royalcartier Miss Elegant at Lesanthus

Best Puppy In Show

Dog CC, Best Opposite Sex and Reserve Best in Show Purchon's - Lindenka Brannigan

Reserve Dog CC Griffiths' - Hopecharm Willie Makeit for Karamynd

Bitch CC and Best in Show Dingley's - Palubriken Chime of Freedom via Davot JW

Res Bitch CC Lancaster's - Clanestar Careless Spirit

Best Puppy in Show Dent's - Royalcartier Miss Elegant at Lesanthus

Best Veteran Foster's - Thozow Bit Of Mischief

Class 1 Spec.Beginners Dog (1)
No 1 Bancroft's, Holloview Commander dob 21.1.02 Br. Hammett Kimgarwyn Silver Star of Holloview x Holloview Polyanthus

Class 2 Minor Puppy Dog (5 1abs)
No 1 Legg's, Westfire Mister Tom dob 11.1.02 Br Exh Ch.Ariostea Pilgrim To Ashgate (Imp) x Hillcloud Ice Cracker

No 2 Corri's, Inverglen Celtic Raider dob 8.3.02 Br Exh Ch.Ariostea Pilgrim To Ashgate (Imp) x Inverglen Springtime

No 3 Milner's, Juanne Jaunty Jack Tar dob 7.2.02 Br. Exh Newtonglen Convenanter of Rozamie x Joanne Gin N Ice

No 4 Bancroft's, Holloview Commander

Class 3 Puppy Dog (5 1abs)
No 1 Dingley's, Davot Chivalrous Chap dob 10.12.01 Br Exh Ch.Charosmack Clog Dancer x Palubriken Chime of Freedom via Davot

No 2 Skelton's, Ettean Lord Of The Glen dob 25.10.01 Br Henry Ch.Ariostea Pilgrim To Ashgate (Imp) x Ashgate Isla Of Ettean

No 3 Wickson's, Belle Vue Just Duncan dob 2.1.01 Br T.Squire Ch Jillso Just For Me x Belle Vue Striking Diamonds

No 4 Scrimshire's, Earlsdale Over The Moon dob 29.11.01 Br Jones Sire Ashgate Stanley x Braw Lass at Earsdale

Class 4 Junior Dog (4)
No 1 Squire's, Kimgarwyn Apollo dob 18.9.01 Br Exh Ch.Ariostea Pilgrim To Ashgate (Imp) x Kimgarwyn Lucky Charm

No 2 Griffiths', Karamynd Up And Buzzing dob 17.7.01 Br Exh Hopecharm Wilie Makeit For Karamynd x Burneze Best Wishes to Karamynd

No 3 Thomson's, Ashgate Innish Biggle dob 6.5.01 Br Wright Ch Ashgate Sinclair x Ashgate Wallasay at Kelasay

No 4 Hooper's, Yorsar Cardross dob 14.4.01 Br Exh Ch Ashgate Ivanhoe x Yorsar Sauchie

Class 5 Novice Dog (3)
No 1 Griffiths', Karamynd Up And Buzzing

No 2 Dingley's, Davot Chivalrous Chap

No 3 Thomson's, Ashgate Innish Biggle

Class 6 Tyro Dog (2 1abs)
No 1 Thomson's, Ashgate Innish Biggle

Class 7 Post Graduate Dog (11 5abs)
No 1 Rose's, Jopeta Flash Harry dob 14.3.00 Br Exh Hillsted Super Trouper x Jopeta Charismatic

No 2  Corri's, Birkfell Sparkle By Inverglen dob 28.11.00 Br Cleland Inverglen Brigadier x Shining Through

No 3 Percival and Fairfield's, Julgarian Jumping Jack at Underholt dob 5.11.98 Br Smith Ch Haweswalton Troubador x Scymignon Villandry

No 4 Clench's, Vallange Agitator dob 31.12.00 Br Harris Crookfield Calgacus x Vallange Starlight

No 5 Sweetzer's, Ambalasi Fire Cracker dob 16.2.00 Br Exh Ch Benary Specious x Benary Spells Ambition

Class 8 Limit Dog (7 3abs)
No 1 Magri's, Newtonglen Convenanter of Rozamie dob 18.6.00 Br Torbet Newtonglen Karamynd Kasanova x Kingsview Skylark

No 2 Jenkins', Kilowna Kentucky Outlaw dob 6.1.99 Br Exh Ch Gilbri October Brew x Kilowna Kentucky Sun

No 3 McBean's, Pryorvale Image Maker dob 24.12.97 Br Exh Ch Ashgate Bern Era x Pryorvale Bramble Tartan

No 4 Summerton's, Tidarigit Acer One dob 22.9.98 Br Exh Ch Haweswalton Apache x Tidarigit Iglo Maiden

Class 9 Open Dog (16 4abs)
No 1 Purchon's, Lindenka Brannigan dob 1.4.99 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Lindenka Zippitydoodah     

No 2 Griffiths', Hopecharm Wilie Makeit For Karamynd dob 12.2.00 Br Fryer ChRotellaThe Fezzant Plucka x Rotella Luvyootoo Hopecharm 

No 3 Coley's, Kingsview Pie Eyed JW dob 26.2.98 Br Exh Ch Haweswalton Apache x Kingsview Tillymint

No 4 Harris', Vallange Warlord dob 20.11.00 Br Exh Crookfield Calgacus x Vallange Starlet

No 5 Thomson's, Ch.Ariostea Pilgrim To Ashgate (Imp) Br Giacomelli Int Ch Wikeland Connor x Ch Ashgate Sonsie

Class 10 Veteran Dog or Bitch (16 9abs)
No 1 Foster's, Thozow Bit Of Mischief dob 13.12.88 Br Exh Ch Sarmac Merry Monarch x Kimgarwyn Lady Fleur

No 2  Clarke's, Ashgate Leny dob 1.9.95 Br Thomson Ch Ashgate Leckie x Ashgate Skirza

No 3 Percival and Fairfield's, Underholt Snow Prince dob 21.2.94 Br Exh Heatherwood Hannibal x Underholt Snow Surprise

No 4 Wilshaw's, Ch/Am/Fin Ch Bethsean Pearl Diver for Domaroy dob 25.6.92 Br Bedson Ch Ashgate Sinclair x Bethsean Czarina Pearl

No 5 Wains, Sweet White Madam dob 11.7.95 Br Pickersgill Helgra Happy To Oblige of Cloonena x Kentee Sweet Violet

Class 11 Special Beginners Bitch (6 2abs)
No1 Dent's, Royalcartier Miss Elegant at Lesanthus dob 10.12.00 Br Smith Ch.AriosteaPilgrimToAshgate (Imp) x Royalcartier Elegance

No 2 Fegan's, Delaroddy Diamond Gem dob 26.10.00 Br Exh Ch Vallange Lord Of Love x Delaroddy Polly Doddle

No 3 Morgan's, Grantaire Joe De Vivre dob 30.9.97 Br Exh Newtonglen Karamynd Kasanova x*Helgra Chamomile at Grantaire

No 4 Watkin's, Morning Shooting Star dob 8.1.94 Br Morgan Benary Spectacle x Poppet Swallow

Class No 12 Minor Puppy Bitch (10)
No 1 Milner's, Juanne Gin N Soda dob 7.2.02 Br Exh Newtonglen Convenanter of Rozamie x Joanne Gin N Ice

No 2 Broom's, Gilbri Shooting Star dob 11.3.02 Br Exh Gilbri Century Port x Gilbri Repeat Performance        

No 3 Thomson's, Blandsgill Skara of Ashgate dob 16.1.02 Br Packett Ch.AriosteaPilgrimToAshgate (Imp) x Ashgate Awlabahtit  

No 4 Fryer's, Hopecharm Willshe Thrill Em dob 22.1.01 Br Exh Hopecharm Willie Gofar x Incheril Cinder-ella for Hopecharm

No 5 West's, Tomlyndon Tetaya dob 8.2.02 Br Exh Ch Lindenka Quigley x Tomlyndon Pride Of Freian

Class 13 Puppy Bitch (16 5abs)
No 1 Dent's, Royalcartier Miss Elegant at Lesanthus

No 2 Jones, Earlsdale Penny Forum dob 29.11.01 Br Exh Ashgate Stanley x Braw Lass At Earsdale

No 3 Dunne's, Charosmack Christmas Angel dob 15.12.01 Ch.Charosmack Clog Dancer x Ch Olton Aye Cloudy Day at Charosmack

No 4 Skelton's, Ettean Wild Heather dob 25.10.01 Br Henry Ch.Ariostea Pilgrim To Ashgate (Imp) x Ashgate Isla Of Ettean

No 5 Minett's, Duskhunter Angel Image dob 16.10.01 Br Exh Pryorvale Image Maker x Duskhunter Charlies Angel

Class 14 Junior Bitch (9 5abs)
No 1 Harris', Wistonant Cassie by Vallange dob 1.7.01 Br Wogan Ch Vallnage Lord Of Love x Wistonant Little Sadie

No 2 Clarke's, Roscafin Arrena of Lynnsto dob 15.9.01 Br Cox Ch Ashgate Sinclair x Ashgate Lunna at Roscafin

No 3 Hooper's, Yorsar Fourpenny dob 4.9.01 Br Exh Ashgate Stanley x Yorsar Fiona

No 4 Gallop's, Maedhlyn Suemaya dob 8.6.01 Br Exh Maedhlyn Cruachainx Maedhlyn Cherry Blossom    

Class 15 Novice (10 4abs)
No 1 Clare's, Roscafin Arrena of Lynnsto   

No 2 Macbean, Pryorvale Movie Star dob 10.6.00 Br Exh Pryorvale Image Maker x Belle Bue Rising Star of Pryorvale    

No 3  Gallop's, Maedhlyn Suemaya

No 4 Wilshaw's, Times Olympic Expectation at Domaroy(imp) dob 18.4.01 Br Nilsson Swed Ch DomaroyCountryman x Times Olympic Succes

No 5 Summerton's, Tomlyndon Tamarind dob 6.1.01 Br West Lindenka Brannigan x Tomlyndon Pride Of Freian 

Class 16 Tyro Bitch (5 2abs)
No 1 Foster's, Havasu Hidden Treasure at Thozow dob 16.3.01 Br Crockett Ch/Ir Ch Glenveagh Mr Music Man x Havasu Honesty

No 2 Hooper's Yorsar Fourpenny 

No 3 Wilshaw's Domaroy Much Ado dob 29.1.01 Br Exh Ch Lasara Loyal Spirit x Domaroy Highland Heather     

Class 17 Post Graduate Bitch (19 9abs)
No 1 Wailing's, Madrabawn Tara Princess dob 3.10.00 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Belle Vue Pritty Lady of Madrabawn

No 2 Minett's, Duskhunter Mirror Image dob 15.9.01 Br Exh Pryorvale Image Maker x Duskhunter Charlies Angel   

No 3 Mealing's, Reifrandies Silver Moth dob 14.9.99 Br Exh Reifrandies First Clansman x Zinos Lorna Doone

No 4 Fegan's, Delaroddy Avonsong dob 26.10.00 Br Exh Ch Vallange Lord Of Love x Delaroddy Polly Doddle

No 5 West's Tomlyndon Tristana dob 6.1.01 Br Exh Lindenka Brannigan* x Tomlyndon Pride Of Freian

Class 18 Limit Bitch( 16 7abs)
No 1 Lancaster's, Clanstar Careless Spirit dob 3.10.98 Br Exh Haweswalton Soldier Soldier x Kristajen Carefree Spirit with Clanestar       

No 2 Barrell's, Barwest Bedtime Story dob 8.9.00 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Barwest By Moonlight

No 3 Robinson's, Patnor Sparkling Gem dob 25.8.99 Br Exh Hillsted SuperTrouper x Lavender Sunrise of Patnor

No 4 Mellor's, Belle Vue Maid For Jillso dob 2.3.00 Br T Squire Ch Krisma Streetwise x Belle Vue Striking Diamonds

No 5 Jones', Earlsdale Scarlet Ribbons dob 12.3.01 Br Exh Ch Ashgate Sinclair x Rotella Incognito at Earsdale

Open Bitch (18 8abs)
No 1 Dingley's, Palubriken Chime of Freedom via Davot JW dob 29.5.98 Br Rushby Ch Vallange Victorious x Davot Choice Lace at Palubriken

No 2 Squire's, Lasara Love Me Too dob 12.10.02 Br Graham Lasara Loversleap x Ch Lasara Lazy Days

No 3 Griffiths', Hopecharm Full of Deelite at Karamynd dob 24.7.00 Br Fryer Ch Ashgate Sinclair x Hopecharm Full of Promise

No 4 Dunne's Charosmack Clear Dreams dob 21.5.00 Br Exh Ch Charosmack Clog Dancer x Wee-Hy-Lynn Cheerleader

No 5  Milner's, Joanne Gin N Ice dob 9.5.98 Br Clowes Juanne The Jouster x Just An Ace

Class 20 Brace (4 1abs)
No 1 Griffiths'

No 2 Skelton’s 

No 3 Gallop's      

Chshow02ChamParade
Champions Parade

Chshow02DogLineupChshow02DogLineup2

Chshow02DogLineup3
All Unbeaten Dogs

Chshow02Bitchlineup Chshow02Bitchlineup2
All Unbeaten Bitches

Chshow02UnbeatenPups
Best Puppy Challenge

Chshow02Judging1
Chshow02Judging3

Judge at Work

Judge at Work

Top