button
Breed Standard

button2
Champ Show

button3
Ch Show Results
button4
Code of Ethics

button5
Committee

button6
Do's & Dont's

button6
Downloads

button7
Events
button8
History
button9
Judges List

button1
Limit Shows

button10
Links

button12
Older Shows

button13
Open Shows
button14
Past Shows
button58
Review
button16
Top Winners

24th Championship Show
Saturday the 13th of October 2007

Judge Mrs J Farmer (Pepabby)

a_BISChallengeWeb
a_ResBISChallenge
a_MainWinnersJacketsWeb

Dog CC and Best in Show Jennings’, -  Ch Comdale Action Man

Dog Reserve CC Mellor’s - Ch Bellevue Caught In The Act at Jillso

Bitch CC, Best Opposite Sex and Reserve Best in Show Squire’s - Kimgarwyn Pebble

Reserve Bitch CC  Corri’s -  Inverglen Sula

Best Puppy in Show Coley’s - Kingsview American Pie

Best Veteran Griffiths' - Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd

Class 1 Special Beginners Dog (2)
No 1 Anthony’s, Rozamie Dream On With Charmedautum dob 4.3.07 Br Magri, Ch Dwilencia  Dream Lover of Rozamie JW x Newtonglen Pretty Woman at Rozamie  

No 2. Barton’s, Tidarigit Country Capers At Ryebeck dob 29.10.06 Br Summerton, Bellevue Foxtrot with Angilgate x Tomlyndon Tamarind at Tidarigit

Class 2 Minor Puppy Dog (8 1abs)
No 1  Dale’s, Lynnsto Mastercard dob 18.2.07 Br Exh Lynnsto Pellam JW ShCM x Lynnsto  Soloist JW ShCM

No 2  Squire’s, Kimgarwyn Craftsman   dob 3.4.07  Br Exh Ch HopecharmWilie Makeit for Karamynd  x Ch Kimgarwyn Night Breeze

No 3  Griffiths',  Hopecharm Wrekin Havoc At Karamynd naf taf dob 5.4.07 Br Fryer Karamynd Play The Game x Hopecharm Petite Fleur.

No 4  Gordon’s, Lamsmore Fitzwritin dob 29.3.07 Br Sizmore Ch Krisma Streetwise x Ch Lamsmore Miss Brodie.

No 5  Bird’s, Birbrinda Hurricane Henry  21.3.07 Br Exh Daphayr Country Bumpkin x Birbrinda Bossy Boots.

Class 3 Puppy Dog  (9 1abs)
No 1 Corri’s,  Inverglen Banjo dob 7.1.07 Br Exh Ch Lindenka Brannigan x Inverglen  Enchanted

No 2  Crockett’s,  Havasu High Tech 21.12.06 Br Exh Havasu Pai x Ch & Ir Ch  Charosmack Cracked Ice Over Havasu

No 3  Minett’s, Duskhunter Winter Special 27.12.06 Br Exh Bellevue Sundance at  Duskhunter x Duskhunter Make Believe

No 4  Shaw’s, Matherhorn Mcvitie dob 19.11.06 Br Exh Ch Krisma Jammydodger x Matherhorn Miss Edition

No 5  Bird’s, Birbrinda Hurricane Henry.

Class 4 Junior Dog  (8 1abs)
No 1  Squires',  Ch Bellevue Spirit Catcher dob 21.07.06 Br Exh Int & Ned Ch Bellevue  Careless Spirit x Holly Munday

No 2  Dunne’s,  Charosmack Cool Spook dob 1.10.06 Br Exh Aus Ch Charosmack Cause A  Storm x Ch Charosmack Cool Secret

No 3  Gill’s, Cloonbeggane Celtic Tiger dob 18.7.06 Br Exh Ch Karamynd High As A Kite x Cloonbeggane Party Popper

No 4  Milner’s,  Cochansa Mischire Maker By Juanne  dob 22.6.06 Br Coles Juanne The Liquorice Lad xMarimine Lottie Mae

No 5  MacBean’s,  Bellevue Going Dutch With Pryorvale taf dob 23.9.06 Br Squires, Ned/Lux/Int Ch Bellevue Careless Spirit x Bellevue Caught U Looking

Class 5 Novice Dog  (1)
No 1  Gill’s, Cloonbeggane Celtic Tiger dob 18.7.06 Br Exh Ch Karamynd High As A Kite x Cloonbeggane Party Popper

Class 6 Tyro Dog (4 1abs)
No 1  Minett’s,  Duskhunter Team Spirit dob 17.5.06 Br Exh Ned/Lux/Int Ch Bellevue Careless Spirit x Duskhunter Rasamataze

No 2  Strivens’s, Angilgate Legend  dob 9.1.05 Br Exh Domaroy Stands To Reason x Angilgate Lively Lady

No 3  Lynch’s,  Bobby Joseph At Linacrelads dob 4.5.05 Br Michalska Mocaraid Rob Roy x Jemma Galway Sunset  

Classs 7 Post Graduate Dog  (8)
No 1  Squires',  Kimgarwyn Handyman dob 11.3.06 br Exh Ch Krisma Jammydodger x Ch Kimgarwyn Night Breeze

No  2  Crockett’s, Havasu Pai dob 21.11.05 Br Exh, Ch & Fr/Rus/Ir Ch Markstown Mr  Havasu x Havasu Hells Angel

No  3  Corri’s,  Inverglen Lewis  dob 29.9.05 Br Exh Birkfell Sparkle by Inverglen x Inverglen Spring Melody for Ladida

No 4  Squires’, Trigger Trouble at Asheridgelee dob 2.2.05 Br Roberts Ch Bellevue Trigger Happy x Bonny Cleo

No 5  Bancroft’s,  Maisieglow Dream Believer dob  27.2.05 Br Exh Ch Karamynd High As  A Kite x Rozamie Heartbeat at Maisieglow

Class 8 Limit Dog  (13 3abs)
No 1  Abbey’s,  Kristajen Know It All dob 17.12.05 Br Exh Hopecharm Willie Gofar x Hopecharm Indee Know at Kristajen

No 2  Purchon’s,  Lindenka Bennington JW  dob 5.9.04 Br Exh Kimgarwyn Apollo x Tomlyndon Tamarind at Lindenka

No 3  Magri & Marsden’s,  Walkonair Mister Rozamie dob 9.11.05 Br Knights Ch Krisma Jammydodger x Rozamie Royal Flair

No 4  Lilley & Milling’s,  Lilmill What’s It All About 19.9.05 Br Exh Kyntilly Just  The Measure x Kenmillto Coming On Strong at Lilmill

No 5.  Griffiths’,  Karamynd Play The Game  22.2.06 Br Exh Ch Bournehaven Birthday Guy x Ch Karamynd Play To The Crowd

Class 9 Open Dog  (11 1abs)
No 1 Jennings’, Ch Comdale Action Man  dob 2.7.03 Br Exh Ch Ashgate Sinclair x Comdale Classic

No 2 Mellor’s, Ch Bellevue Caught In The Act at Jillso  dob 27.12.04 Br Squires Bellevue  Just F’ Fun x Bellevue Fire Dancer

No 3  Owens’, Duncabury Heez A Wonder dob 29.9.05 Br Exh Ch & Fr/Rus/Ir Ch  Markstown Mr Havasu x Cremavoy Dream Girl at Duncabury

No 4  Purchon’s, Ch Lindenka Delta JW dob 6.12.05 Br Exh, Ch Lindenka Brannigan x Ch Lindenka Kerrygan

No 5  Thomson’s, Ashgate Sheriff dob 18.12.04 Br Exh Ch Ashgate Ivanhoe x Ashgate Sonas

Class 10 Veteran Dog or Bitch  (8)
No 1 Griffiths’,  Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd dob 12.2.00 Br Fryer  Ch Rotella the Fezzant Plucka x Rotella  Luvyoutoo Hopecharm

No 2  Milner’s,  Joanne Gin’N’Ice dob 9.5.98 Br Clowes Juanne The Jouster x Just An Ace

No 3  Fox’s, Burlmere Sweet Serenade at Hillsted  dob 25.9.98 Br Griffin Ch Ashgate Ivanhoe x Burlmere Bossanova

No 4  Levitt’s,  Glenvitt Dream On  dob 19.9.98 Br Exh Benary Spot On x Glenvitt Sweet  Dreams

No  5  Mealing’s, Reifrandies First Clansman dob 10.9.96 Br Exh Ch Ashgate Hieland Laddie x Rishtte Megsie

Class 11 Special Beginners Bitch (2)
No 1 Windram’s, Cassara Princess  dob 29.10.04 Br Exh Trethmore Tall Story x Barnwin I'm Daisy May

No 2 Harper’s, Westigo Belle Santa dob 28.12.06 Br Exh Ashgate Inish Biggle x Westigo Scampnata

Class 12 Minor Puppy Bitch  (10 2abs)
No  1  Sizmore’s, Lamsmore Miss Demeanour dob 29.3.07 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Ch & Ir/Int Ch Lamsmore Miss Bridie

No 2  Squires’, Kimgarwyn Charlie Girl naf dob 3.4.07 Br Exh Ch Hopecharm Willie Makeit At Karamynd x Ch Kimgarwyn Night Breeze

No 3  Bradbury’s, Dwilencia Hear My Song with Petalam  dob 4.3.07 Br Bartlett  Dwilencia Love Affair x Comdale Rather Special

No 4  Sweetzer’s,  Ambalasi Full Of Ambition dob 13.3.07 Br Exh Ch Ashgate Scott’s Progress x Ambalasi Full Of Charm.

No 5  Rose’s, Jopeta Jorja On My Mind dob 13.4.07 Br Exh Ch  Kimgarwyn Alco x Treplevna Little Madam

Class 13 Puppy Bitch  (8 3abs)
No 1 Coley’s,  Kingsview American Pie dob 1.11.06 Br Exh Am Ch Kingsview Pie In The  Sky x Am/UK Ch Kingsview Willow The Wisp

No 2  Griffiths’,  Karamynd Make a Splash dob 19.10.06 Br Exh Ch Hopecharm Willie  Makeit For Karamynd x Krisma Trouble In Mind at Karamynd

No 3  Carlin & Gillot’s, Lizandycris Girl Of Action  dob 10.12.06 Br Exh Ch Comdale Action Man x Lynnsto Code Name Cora at Lizandycris

No 4  West’s,  Tomlyndon Trisca  dob 15.10.06 Br Exh  Lindenka Bennington JW x Tomlyndon Full of Fun

No 5  Shaw’s, Matheron Vanilla Thrilla dob 19.11.06 Br Exh Ch Krisma Jammydodger x Matheron Miss Edition  

Class 14 Junior Bitch  (13 4abs)
No 1  Fox’s, Hillsted Sweet Breeze  dob 23.7.06 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Hillsted Sweet Liberty

No  2  Squires',  Krisma Joyride naf taf dob 24.8.06 Br Britten, Int & Ned Ch Bellevue Careless Spirit x Bellevue Guilded Lily at Krisma

No 3  Minett’s.  Duskhunter Magical Spirit dob 27.12.06 Br Exh Int & Ned Ch Bellevue Careless Spirit x Duskhunter Rasamataze

No 4  Johnson’s,  Kyntilly Just Fran Tastic dob 7.7.06 Br Exh Ch Lindenka Brannigan x Kyntilly Just Maybe

No 5  Lee’s, Daphayr Share The Dream dob 7.10.06 Br Exh Daphayr Country Bumpkin x Daphayr Truly Scrumptious

Class 15 Novice Bitch  (4 2abs)
No  1  Minett’s, Duskhunter Devon Eyre dob 4.10.06 Br Exh Int & Ned Ch Bellevue  Careless Spirit x Duskhunter Devon Air

N0 2  Summerton’s,  Ryebeck On Cue at Tidarigit dob 10.1.06 Br Barton Kyntilly Just The Measure x Ryebeck Willows Whisper

Class 16 Tyro Bitch  (4)
No 1  Morton’s, Charosmack Crystal Secret at Swifdon dob 4.3.06 Br Dunne Am/Can Ch  Havasu Hob Goblin x Ch Charosmack Cool Secret

No 2  Bacon’s, Cabon Sea Breeze  dob 30.10.05 Br Exh Reifrandies Tom Faggus x Cabon Sea Song

No 3  Mac Bean’s, Pryorvale Mistletoe Magic dob 18.12.05 Br Exh Ch Duskhunter Millionheir x Matheron Mischief Maker of Pryorvale

No 4  Shaw’s, White Rose Rebecca of Matheron dob 16.6.05 Br Hutley Matheron Spitting  Image x Matheron Athena  

Class 17 Post Graduate Bitch  (12-1)
No 1  Milner’s,  Juanne Gin’N’Just A Dash  dob 9.6.05 Br Exh Juanne Jaunty  Jack Tar at Rozamie x Juanne Gin Flurry

No 2  West’s, Tomlyndon Look Of Love dob 7.9.05 Br Exh Ch Lindenka Brannigan JW x Lasara Libra at Tomlyndon

No 3  Clement’s,  Roxholm Rinkie Dee dob 24.3.05 Br Exh Ashgate Leny x Roxholm Rosy Prospect

No 4  Thomson’s,  Ashgate Ardlussa  29.9.05 Br Exh Ch Ashgate Aros x Kerswell Irish  Eyes of Ashgate

No 5  Bacon’s, Cabon Sea Breeze  dob 30.10.05 Br Exh Reifrandies Tom Faggus x Cabon Sea Song

Class 18 Limit Bitch  (12)
No 1 Squires',  Kimgarwyn Pebble  dob 27.10.05 Br Exh Kimgarwyn Apollo x Lasara Look At  Me

No 2 Corri’s,  Inverglen Sula  dob 29.9.05 Br Exh Birkfell Sparkle by Inverglen x Inverglen  Spring Melody for Ladida

No 3  Abbey’s, Kristajen Know What’s What dob 17.12.05 Br Exh, Hopecharm Willie Gofar x Hopecharm   Indee Know at Kristajen

No 4  Fox’s, Hillsted Sweet Liberty dob 29.10.03 Br Exh Ch Krisma Jammydodger x Burlmere Sweet Serenade at Hillsted

No 5  Griffiths’, Karamynd Lilac Wine dob Br Exh Ch Karamynd High As a Kite x Krisma Trouble In Mind at Karamynd

Class 19 Open Bitch  (12 2abs)
No 1  Hands’, Crinan Come Fly With Me dob 8.9.04 Br Exh Ch Karamynd High As A Kite x Crinan Charlies Angel

No 2  Coley’s,  Ch & Am Ch Kingsview Will O The Wisp dob 7.11.02 Br Exh Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Kingsview Sky High.

No 3  Lancaster’s, Clanestar Careless Spell  dob 2/4/03 Br Exh Ch Kristajen Casterspell x Ch Clanestar Careless Spirit

No 4  Cooper's, Ashgate Camellia dob 10.10.04 Br Exh Ch Ashgate Ivanhoe x Ashgate Arum Lily

No 5  Dale’s, Highcrest Enya Dreams Lynnsto dob 5.8.05 Br Proctor Multi Ch Lord’s Wain Major Thompson x Lynnsto Arruna

Class 20 Brace  (4-2abs)
No 1.  Windram’s

No 2 Mealing’s

a_PresOpeningShow

ClubStall1
Club Stall

Top