button
Breed Standard

button2
Champ Show

button3
Ch Show Results
button4
Code of Ethics

button5
Committee

button6
Do's & Dont's

button6
Downloads

button7
Events
button8
History
button9
Judges List

button1
Limit Shows

button10
Links

button12
Older Shows

button13
Open Shows
button14
Past Shows
button58
Review
button16
Top Winners

26th Championship Show
Saturday 31st October 2009

Judge: Mr Ken Crockett (Havasu)

Winners3web

Winners5web

Winners_2web

Dog CC and Best In Show Ash’s - Hillcloud Blizzard

Reserve Dog CC Purchon's - Lindenka Sullivan

Bitch CC and Reserbe Best In Show Gaydon's - Ch Bellevue Town Flirt at Gilbri

Reserve Bitch CC Britten's - Krisma Dot to Dot

Best Puppy in Show Squires' - Bellevue Party Spirit

Best Veteran Smith’s - Burneze Just Anny Lusion at Lorbri

Classs 1  Special Beginners Dog (2)
No 1 Claridge’s, Hamish Ivory at Sunnywhite dob 14.5.08 Br Roxholm River Lord at Salmark x Roxholm Radiant Beginning

No 2 Anthony’s, Rozamie Dream on with Charmedautum dob 4.3.07 Br Mr J Magri Ch Dwilenca Dream Lover of Rozamie x Newtonglen Pretty Woman at Rozamie

Class 2 Minor Puppy Dog (3 1abs)
No 1 Mellor’s, Jillso High Spirits dob 2.4.09 Br Exh Ch Bellevue Spirit Catcher x Jillso Maid F Fun

No 2 Phillips’, Kyntilly Justus dob 12.3.09 Br W Johnson Kyntilly Just The Measure x Kyntilly Just Frantastic

Class 3 Puppy Dog (2 1abs)
No 1 Dunne’s, Charosmack Cool Days dob 10.12.08 Br Exh Charosmack Cool Spook x– Ch Charosmack Cause to Wonder

Class 4 Junior Dog (9)
No 1 Purchons’s,  Lindenka Sullivan dob 15.9.08 Br Exh Ch Havasu Pai x Lindenka Summer Pudding

No 2 Ramsay’s, Gailic Spirit dob 12.10.08 Br Exh Ch/Ned.Ch Bellevue Spirit Catcher x Drambrodie On The West Side

No 3 Thomson’s, Ashgate McKenzie dob 26.6.08 Br Exh Ch/Ned Ch. Bellevue Spirit Catcher x Ch Ashgate  Maybole

No 4 Dale’s, Lynnsto Baclaycard dob 15.7.08 Br Exh Ch Lynnsto Pellam Sh.CM x Lynnsto Soloist JW Sh CM

No 5 Claridge’s, Hamish Ivory at Sunnywhite

Class 5 Novice Dog (2 1abs)
No 1 Minnet’s, Duskhunter For'n Connexion dob 16.8.08 Br Exh NZ Ch Candido Du Moulin de MacGregor x Duskhunter Hi Spirits

Class 6 Tyro Dog (2)
No 1 Squires', Dashing Devil’s Shotgun dob 15.2.08 Br. K & D Van De Veen Int & Ned Ch Bellevue Careless Spirit x Int & Ned Ch Dashing Devil’s Snapshot

No 2 Bezuidenhout’s, Lamanzie  Crackerjack 22.10.07 Br Exh Kimgarwyn Handyman x Jopeta Missy Mitzi

Class 7 Post Graduate Dog (13 6abs)
No 1 Squire’s, Kimgarwyn Outlaw dob 22.11.07 Br Exh Kimgarwyn Handyman x Kimgarwyn Little Mo

No 2 Smith’s, Lorbri Sweet Talkin Guy dob 14.11.07 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Killynether Koko at Lorbri

No 3 Lewis’s, Lynnsto Man About Town dob 7.4.08 Br M Dale Lynnsto Mastercard x Highcrest Enya Dreams Lynnsto

No 4 Johnson’s, Craigatin Just F Us dob 15.3.08 Br J Buswell  Kyntlly Just The Measure x Kyntilly Justina

No 5 Davison’s, Antonia Apple Pie at Braxquin dob 28.6.05 Br P R Adams Rozamie Mad For Music x Pooh Bear

Class 8 Limit Dog (9 4abs)
No 1 Ash’s, Hillcloud Blizzard dob 13.12.07  Br Exh  Ashgate Inish Biggles Sh CM x Olton Aye Precious Pearl at Hillcloud

No 2 Gaydon’s, Gilbri Williwontee dob 17.10.07 Br Exh Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x  Ch Wistonant Royal Ruby

No 3 Minnet’s, Duskhunter Dutch Courage JW dob 4.3.08 Br Exh Bellevue Going Dutch with Pryorvale x Duskhunter Rasamataze

No 4 Pegg’s, Ambalasi Frisky Whisky dob 13.3.07 Br D Sweetzer  Ch Ashgate Scott’s Progress x Ambalasi  Full of Charm

No 5 McLoughlin’s, Ley Hey Living Legend Sh CM dob 28.3.05 Br Exh Ch Inverglen Celtic Raider x  Ley Hey Lavender and Lace

Class 9 Open Dog (8 1abs)
No 1 Griffiths', Ch Karamynd Play The Game JW dob 22.2.06 Br Exh Ch Bournehaven Birthday Guy x Ch Karamynd Play to the C
rowd

No 2 Purchon’s, Lindenka Bennington dob 5.9.04 Br Exh  Kingarwyn Apollo x Tomlyndon Tamarin at Lindenka

No 3 Jennings', Ch Comdale Action Man dob 2.7.03 Br Exh  Ch Ashgate Sinclair x Comdale Classic

No 4 Abbey’s, Kristajen Know It All dob 17.12.05 Br Exh  Hopecharm Willie Gofar x Hopecharm Indee Know at Kristajen

No 5 Squires', Ned Ch Dashing Devil’s Spirit of Mine dob 21.10.03 Br K & D Van De Veen FCI Int & Ned Ch Bellevue Careless Spirit x Ashgate Bellaty

Class 10 Veteran Dog/Bitch (7)
No 1 Smith’s, Burneze Just Anny Lusion at Lorbri dob 18.9.01 Br M Burns Ir Ch Burneze Maxamillion x Burneze I’m Annie Lusion JW

No 2 Britten’s, Ch Krisma Streetwise dob 20.01.98 Br Exh  Ch Wesscots One Knight Stand x Krisma Keynote at Olac

No 3 Milner’s, Joanne Gin ‘n’ Ice dob 9.5.98 Br Clowes Juanne The Jouster x Just an Ace

No 4 Ash’s, Hillcloud Polestar dob 18.4.98 Br Exh  Ch Ashgate Sinclair x Kergilliack Konsternation

No 5 Gallop’s, Maedlyn Suemaya dob 8.6.06 Br Exh  Maedhlyn Cruchain x Maedhlyn Cherry Blossom JW

Class 11  Special Beginners Bitch (2 1abs)
No 1 Harper’s, Westigo In On The Act dob 22.7.08 Br Exh Ch Bellevue Caught in the Act at Jillso x Westigo Senzational

Class 12  Minor Puppy Bitch (8 1abs)
No 1  Squires', Bellevue Party Spirit  dob 14.3.09 Br Exh Ch Ned Ch Bellevue Spirit Catcher x Bellevue Honey Bee

No 2 Pegg’s, Bellevue Dream Spirit dob 14.3.09 Br Mrs T Squire. Ch Ned Ch Bellevue Spirit Catcher x Bellevue Honey Bee

No 3 Cobb’s, Fosseleigh Angel dob 14.4.09 Br Exh  Krisma Split N Polish x Fossleigh Octavia

No 4 Mellor’s, Jillso Dolly Mixture dob 2.4.09 Br Exh Ch Ned Ch Bellevue Spirit Catcher x Jillso Maid F’ Fun

No 5 Walsh’s, Waltesern Miss Independent dob 21.4.09 Br Exh Ch Karamynd Play The Game x Lamsmore Kintessa

Class 13 Puppy Bitch (4 2abs)
No 1 Jennings', Llovall A Real Deal at Comdale dob 29.11.08 Br Kabel Llovall Ain’t Misbehavin Mr x Krisma Roll The Dice for Lovall

No 2 Ash’s, Hillcloud Drizzle dob 24.12.08 Br Exh  Gilbri Williwontee x Olton Aye Precious Pearl at  Hillcloud

Class 14 Junior Bitch (8 2abs)
No 1 Squires', Fernlair Spirit of Freedom TAF dob 23.10.08 Br H Jones  Ch Ned Ch Bellevue Spirit Catcher x Fermlair I Was Framed

No 2 Squires', Kimgarwyn Bramble  dob 2.9.08 Br Exh  Ch Havasu Pai x Kimgarwyn Charlie Girl

No 3 Jones’, Fernlair in Pursuit of Glory dob 23.10.08 Br Exh  Ch Ned Ch Bellevue Spirit Catcher x Fernlair I Was Framed

No 4 Schafer’s, Bikehunter Babette dob 29.05.08 Br Exh  Bikehunter Arthur x Rozamie Dancing On Ice at Bikehunter

Class 15 Novice Bitch (2)
No 1 Cooper’s, Brorastar Chanson D’Amour dob 22.10.08 Br Exh  NZ Ch Candido Du Moulin de MacGregor x Ch Ashgate Camelia

No 2 Harper’s, Westigo Precious Spirit dob 1.10.08 Br Exh Ch Ned Ch Bellevue Spirit Catcher x Westigo Scampanata

Class 16 Tyro Bitch (3)
No 1 Squires', Bellevue Dream Girl dob 15.4.08 Br Exh Ch Ned Ch Bellevue Spirit Catcher x Bellevue Caught U’Lookin

No 2 Jones’ Fernlair Persuit of Glory

No 3 Cobb's, Fosseleigh Coryn dob 1.4.07 Br Exh Inverglen Lewis x Fosseleigh Lady Charlottharlotte.

Class 17 Post Graduate Bitch (16 4abs)
No 1 Britten’s,  Krisma Dot to Dot dob 5.4.08 Br Exh  Ch Ned Ch Bellevue Spirit Catcher x Ch Krisma Town Flirt

No 2 Griffiths', Karamynd Drama Queen dob 13.12.07 Br Exh Ch Karamynd Play the Game x Ch Karamynd Paws for Applause

No 3 Smith’s, Lorbri Motown Magic dob 14.11.07 Br Exh  Ch Krisma Streetwise x Killynether Koko at Lorbri

No 4 Jennings', Llovall as Mama Said to Comdale dob 14.1.08 Br Kabel  Ch Ashgate US Patriot x Llovall Anything Goes

No 5 Robinson’s, Killynether Koming Down to Patnor dob 23.09.07 Br Malony UK, Ir, Russian Ch Markstown Mr Havasu x Ch Killynether Kimoko

Class 15 Limit Bitch (9 5abs)
No 1 Lancaster’s, Clanestar Careless Affair JW. dob 19.2.07 Br Exh Kristajen Know it All x Ch Clanestar Careless Spell

No 2 Carlin & Gillot’s, Lizandycris Girl of Action dob 10.12.06 Br Exh Ch Comdale Action Man x Lynnsto Code Name Cora at Lizandycris

No 3 Walsh’s, Lamsmore Kintessa dob 9.1.06  Br Sizmore  Ch Ashgate Scot’s Progress x Lamsmore Miss Bridie

No 4 Mealing’s, Reinfrandes Mingay dob 14.4.06 Br Exh Ch Ashgate Scot’s Progress x Reinfrandies Gansie Maid

Class 16 Open Bitch (12 4abs)
No 1 Gaydon’s, Ch Bellevue Town Flirt at Gilbri dob 19.4.08 Br Squire Ch/Ir.Ch Gilbri Talk of the Town x Bellevue Specially Maid

No 2 West’s, Ch. Tomlyndon Look of Love dob 7.9.05 Br Exh Ch Lindenka Brannigan x Lasara Libra at Tomlyndon

No 3 Dale’s, Ch Lynnsto Ultraviolet JW Sh CM dob 11.5.07 Br Exh Ch Krisma Streetwise x  Highcrest Enya Dreams Lynnsto

No 4 Morton’s, Charosmack Crystal Secret at Swifdon dob 4.3.06. Br Dunne  Can Ch Havasu Hob Goblin x Ch Charosmack Cool Secret

No 5 Abbey’s, Kristajen Know Whats What dob 17.12.04 Br Exh Hopecharm Willie Gofar x Hopecharm Indee Know at Kristajen

Champions_Parade_net
Dog_Line_1webDog_challenge3web_copy
Bitch_Challenge1web


Top