button
Breed Standard

button2
Champ Show

button3
Ch Show Results
button4
Code of Ethics

button5
Committee

button6
Do's & Dont's

button6
Downloads

button7
Events
button8
History
button9
Judges List

button1
Limit Shows

button10
Links

button12
Older Shows

button13
Open Shows
button14
Past Shows
button58
Review
button16
Top Winners

28th Championship Show
17th July 2011

Judge: Mrs Tracy Gaydon (Gilbri)

a_MainWinners164Web
Edmondson’s Ch Pepabby Prank Fox’s Hillsted Same Again Griffiths’ Karamynd Make a Splash
BPIS169CropWEb

Dog CC and Best in Show Edmundson's -   Ch Pepabby Prank

Reserve Dog CC, Reserve Best in Show and Best Puppy in Show Fox's - Hillsted Same Again

Bitch CC and Best Opposite Sex Griffiths' - Karamynd Make a Splash

Reserve Bitch CC Coley's -   Karamynd On Cue For Kingsview

Best Veteran Jennings' - Ch Comdale Action Man

Class 1 Special Beginners Dog (1 1abs)

Class 2 Minor Puppy Dog (3)
No 1 Dunne’s, Charosmack Changes Pace dob 23.11.10 Br. Exh Lizandycris Out to Play x Charosmack Caught Lovin You

No 2 Jennings’, Comdale Gorgeous George dob 1.1.11 Br Exh Pepabby Prank x Comdale Talk The Talk

No 3 Dale’s, Lynnsto Tic Tac dob 7.12.10 Br Exh Multi Ch. Lynnsto Stand & Deiver x Highcrest Heven Sent to Lynnsto

Class 3 Puppy Dog (1)
No 1 Fox’s, Hillsted Same Again dob dob 13.10.10 Br Exh  Llovall Aint Misbehavin Mr x Hillsted Sweet Breeze

Class 4 Junior Dog (6 2abs)
No 1 Carlin & Gillott’s, Lizandycris Devlin Disguise dob 5.4.10 Br Exh Ch Davot Chivalrous Chap x Lizandycris Girl of Action

No 2 Squires', Kimgarwyn Arlo dob 1.4.10 Br Exh Ch Kimgarwyn Alco JW x Kimgarwyn Bramble

No 3 Jennings’,  Comdale Smooth Operator dob 5.4.10 Br Exh Llovall Aint Misbehavin Mr x Krisma Roll the Dice for Llovall

No 4 Jones’, Duskhunter Special Treat At Fernlair dob 10.06.10 Br Minett Ch Duskhunter Dutch Courage x Pryorvale O’La’La at Duskhunter

Class 5 Novice Dog (0)

Class 6 Tyro Dog (1 1abs)

Class 7 Post Graduate Dog (9)
No 1 Owen’s, Bournehaven Triple Target ShCM dob 28.05.09 Br Perrin Ned Ch Dashing Devil’s Spirit of Mine x Bournehaven Quiet Tyme

No 2 West’s, Tomlyndon Spoilt Rotten dob 16.1.10 Br Exh Ch/Int/Nordic/DK Ch Spoilt Brat Du Moulin De Mac Gregor x Ch/Int Ch Tomlyndon Look of Love

No 3 Dale’s, Lynnsto Goldcard dob 11.09.09 Br Exh  Lynnsto Barclaycard JW x Highcrest Enya Dream Lynnsto

No 4 Noyce's, Maxula Name Of The Game dob 9.7.08 Br Exh Ch/IntCh Karamynd Play The Game x Barwest Bright As A New Pin at Maxula

No 5 Pegg’s, Ambalasi Frisky Whisky dob 13.3.07 Br Sweetzer  Multi Ch Ashgate Scot’s Progress x Ambalasi Full Of Charm

Class 8 Limit Dog (8 2abs)
No 1 Edmondson’s, Ch Pepabby Prank dob 8.5.09 Br Exh. Int Ch Krisma SpitnPolish x Ch Pepabby Priceless JW

No 2 Ash’s, Hillcloud Blizzard dob 13.12.07 Br Exh Ashgate Inish Biggles x Olton Aye Precious Pearl at Hillcloud

No 3 Smith’s Royalcartier Entertainer dob 4.7.07 Br Exh Ch and Int Ch Karamynd Play the Game x Royalcartier Sallachy

No 4 Carlin & Gillot’s, Lizandycris Out To Play dob 16.7.09 Br Exh Ch and Int Ch Karamynd Play the Game x Bochara Miss Tique  At Lizandycris

No 5 Dunne’s, Charosmack Cool Days  dob 10.12.08 Br Exh Charosmack Cool Spook x Ch Charosmack Cause To Wonder

Class 9 Open Dog (7 3abs)

No 1 Gordon’s, Ch Lamsmore Fitzwritin dob 29.3.07 Br Sizmore Ch Krisma Streetwise x Int/Ir Ch Lamsmore Miss Brodie

No 2 McBean’s, Ch Bellevue Going Dutch with Pryorvale dob 23.9.06 Int/Lux/Ned Ch Bellevue Careless Spirit x Bellevue Caught U Lookin

No 3 Morton’s, Havasu Hey Dude for Swifdon dob 28.4.08 Br Crockett Ch/Rus Ch Markstown Mr Havasu x Ch Havasu Hoi Poloi

No 4 Foster’s, Thozow Good Etiquette dob 25.1.06 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Thozow Bit Of Trouble

Class 10 Veteran Dog or Bitch (5 2abs)
No 1 Jennings’,  Ch Comdale Action Man dob 2.07.03 Br Exh Ch Ashgate Sinclair x Comdale Classic

No 2 Thomson’s, Ashgate Scots Sagacity dob 23.5.01 Br Exh Ch Ashgate Ivanhoe x Ch Kyntilly Wisdom at Ashgate

No 3 Barton’s, Ryebeck Willows Whisper dob 4.11.01 Br Exh Jopeta Jared McFurst x Ryebeck Willow The Wisp

Class 11 Special Beginners Bitch (0)

Class 12 Minor Puppy Bitch (6 2abs)
No 1 Jennings’, Comdale Starr dob 1.1.11 Br Exh Ch Pepabby Prank x Comdale Talk The Talk

No 2 Dunne, Carlin and Gilllot’s, Lizandycris Ruby Tuesday dob 18.11.10 Br Carlin/Gillot Ch and Int Ch Karamynd Play the Game x Bocharo Miss Tique at Lizandycris

No 3 Fox’s, Comdale Miss January at Hillsted dob 1.1.11 Br Jennings Ch Pepabby Prank x Comdale Talk The Talk

No 4 Albiflorus, Glacier At Hillcloud dob 1.11.10 Br Exh Hillcloud Blizzard x Albiflorus Arabella

Class 13  Puppy Bitch (8 3abs)
No 1 Thomson’s, Ashgate Moonsie dob 7.8.10 Br Exh Ch/SP Ch Alborada Centurion x Ch Ashgate Maybole JW

No 2 Jennings’, Comdale Club Class dob 16.10.10 Br Exh Ch Comdale Action Man x Llovall A Real Deal at Comdale JW

No 3 Sizmore’s, Lamsmore Harmonie dob 20.08.10 Br Exh Ch Lamsmore Fitzwritin x Lynnsto Symphony at Lamsmore

No 4 Cooper’s, Brorastar Words Of Love dob 27.7.10 Br Exh Ch Lamsmore Fitzwritin  x Ch Ashgate Camellia

No 5 Cox’s, Lamsmore Sonata dob 20.08.10 Br Exh Ch Lamsmore Fitzwritin x Lynnsto Symphony at Lamsmore

Class 14 Junior Bitch (7 4abs)
No 1 Sweetzer’s, Bellevue Wild at Heart dob 3.6.10 Br Squires The Dashing Devil’s Shotgun (Imp) x Bellevue Honey Bee

No 2 Davison’s, Braxquin Beginning a Dream dob 4.3.10 Br Exh Lindenka Bennington JW x Benstedmanna Miellefieule at Braxquin

No 3 Noyce’s, Maxula Make a Promise dob 7.4.10 Br Exh Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Maxula Aim to Play

Class 15 Novice Bitch (1 1abs)

Class 16 Tyro Bitch (1)
No 1 Sweetzer’s, Bellevue Wild at Heart

Class 17. Post Graduate Bitch  (7 4abs)
No 1 West’s, Tomlyndon Reign on Parade dob 7.2.09 Br Exh Ch and Int Ch Karamynd Playing Away at Tomlyndon JW x Tomlyndon Trisca

No 2 Squire’s, Bellevue Party Spirit dob 14.3.09 Br Exh Multi Ch Bellevue Spirit Catcher x Bellevue Honey Bee

No 3 Pegg’s,  Bellevue Dream Spirit dob 14.03.09 Br Squires Ch Bellevue Spirit Catcher x Bellevue Honey Bee

No 4 Foster’s, Thozow Sweet Violet dob 21.5.08 Br Exh  Ch Bellevue Spirit Catcher - Ch Havasu Treasure at Thozow

No 5 Stock’s,  Lindenka Apple Charlotte dob 15.9.08 Br Purchon Ch Havasu Pai x Lindenka Summer Pudding

Class 18. Limit Bitch  (10 3abs)
No 1 Griffiths’, Karamynd Make a Splash dob 19.10.06 Br Exh. Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Krisma Trouble in Mind at Karamynd

No 2 Coley’s, Karamynd on Cue for Kingsview dob 13.12.07 Br Griffiths Ch and Int Ch Karamynd Play the Game x Ch Karamynd Paws for Applause

No 3 Dale’s Lynnsto Platinum JW dob 11.9.09 Br Exh Lynnsto Barclaycard JW x Highcrest Enya Dream Lynnsto

No 4 Squires', Kimgarwyn Bramble dob 2.9.08 Br Exh Ch Havasu Pai x Kimgarwyn Charlie Girl

No 5 Squires', Bellevue Dream Girl  dob 15.4.08 Br Exh  Ch Bellevue Spirit Catcher x Bellevue Caught U Lookin

Class 19 Open Bitch  (9 2abs)
No 1 Morton’s, Charosmack Crystal Secret at Swifdon dob 4.3.06 Br Dunne Am/Can Ch Havasu Hob Goblin x Ch Charosmack Cool Secret

No 2  Fox’s, Hillsted Sweet Jazzmine dob 16.2.08 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Hillsted Sweet Liberty

No 3 McBean’s, Pryorvale My Cherie Amour dob 28.10.08 Br Exh NZ Ch Candido Du Moulin De Mac Gregor (Imp Fra) x Pryorvale Mistletoe Magic

No 4 Foster’s, Thozow Sweet Pea dob 5.8.08 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Thozow Bit Of Trouble

No 5 Thomson’s, Ch Ashgate Maybole JW dob 2.10.04 Br Exh Ch Ashgate Scot’s Progress JW x Ashgate Mary JW

Class 20 Brace (2)
No 1 Mrs A & Mr T A W Stock

No 2 Mrs S M Thomson

a_Photo1
PrizeTable64

The president,
Mrs. Daphne Lee
opening the show

The prize table

Top