button
Breed Standard

button2
Champ Show

button3
Ch Show Results
button4
Code of Ethics

button5
Committee

button6
Do's & Dont's

button6
Downloads

button7
Events
button8
History
button9
Judges List

button1
Limit Shows

button10
Links

button12
Older Shows

button13
Open Shows
button14
Past Shows
button58
Review
button16
Top Winners

Open Show
22nd October 2011

Judge: Mr. Mike Roach (Daphayr)

MainWinners126Web

BestVet139

Best Veteran

BISHillstedSameAgain

Best Dog and Best in Show Fox's - Hillsted Same Again

Reserve Best Dog Budge’s - Rozamie Icicle

Best Bitch, Best Opposite Sex and Reserve Best In Show Davison’s - Braxquin Beginning A Dream

Reserve Best Bitch Sweetzer’s - Bellevue Wild At Heart RBB

Best Puppy In Show Kabel & Bouwhuis' - Llovall A King of Hearts

Best Veteran In Show Thomson’s - Ashgate Scots Sagacity

Class 1  Special Beginners Dog or Bitch (0)

Class 2  Minor Puppy Dog (0)

Class 3  Puppy Dog (1)
No 1  Kabel & Bouwhuis', Llovall A King Of Hearts dob 30.11.10 Br Exh, Llovall Aint Misbehavin Mr  x Krisma  Roll The Dice for Llovall

Class 4 Junior Dog (2)
No 1 Fox’s, Hillsted Same Again dob 13.10.10 Br Exh Llovall Aint Misbehavin Mr x Hillsted Sweet  Breeze

No 2 Jones’, Duskhunter Special Treat at Fernlair dob 10.06.10 Br Minett, Ch Duskhunter Dutch Courage x  Pryorvale O’Lala at Duskhunter

Class 5 Novice Dog (0)

Class 6 Post Graduate Dog (4)
No 1 Budge’s, Charmedautum Dazzle dob 22.11.08 Br Anthony Rozamie Dream On With Charmedautum x  Walkonair Showtime with Charmedautum

No 2 Stock’s, Lindenka Baxter dob 7.1.07 Br Purchon Ch Lindenka Brannigan JW x Lindenka Toffee Pudding.

No 3 Anthony’s, Rozamie Dream On With Charmedautum dob 4.3.07 Br Magri, Ch Dwilencia Dream Lover of  Rozamie JW x Newtonglen Pretty Woman at Rozamie

No 4 Pegg’s, Ambalasi Frisky Whisky dob 13.3.07 Br Sweetzer Ch/Ir/Int/Am Ch Ashgate Scots Progress JW x  Ambalasi Full of Charm

Class 7 Limit Dog (5 1abs)
No 1 Budge’s, Rozamie Icicle dob 28.2.06 Br Magri Rozamie Billy Baloo x Newtonglen Pretty Woman at  Rozamie

No 2 Thomson’s, Ashgate McKenzie dob 16.6.08 Br Exh Ch Bellevue Spirit Catcher x Ashgate Maybole

No 3 Davison’s, Antonia Apple Pie at Braxquin dob 28.6.05 Br Adams Rozamie Mad for Music x Pooh Bear

No 4 Bezuidenhout’s Lamanzie Crackerjack dob 22.10.07 Br Exh, Kimgarwyn Handyman x Jopeta Missy Mitzi

Class 8 Special Open Dog (0)

Class 9 Veteran Dog or Bitch (3)
No 1 Thomson’s, Ashgate Scots Sagacity dob 23.5.01 Br Exh Ch Ashgate Ivanhoe x Ch Kyntilly Wisdom  at Ashgate

No 2 Windram’s, Barnwin I’m Daisy May dob 2.7.02 Br Barnett & Windram Jeau Dorce by Juanne x Norjons  Delizimo of Barnwin

No 3 Mealing’s, Reifrandies Gansie Maid dob 12.8.02 Br Exh Reifrandies First Clansman x Zinos Lorna Doone

Class 10 Minor Puppy Bitch (0)

Class 11 Puppy Bitch (2)
No 1 Fox’s, Comdale Miss January at Hillsted dob 1.1.11 Br Jennings, Ch Pepabby Prank x Comdale Talk The  Talk

No 3 Thomson’s, Hillcloud Athena at Ashgate dob 22.1.11 Br Ash, Ashgate Sheriff x Igloo Iced Maid at Hillcloud

Class 12 Junior Bitch (4 1abs)
No 1 Sweetzer’s, Bellevue Wild At Heart dob 3.6.10 Br Squires, The Dashing Devils Shotgun (Imp) x  Bellevue  Honey Bee

No 2 Chamber’s, Sprig O’White Heather Circinus dob 11.7.11 Exh Davies Ch/Sp Ch Alborada Centurion x  Charming White Heather

No 3 Cox’s, Lamsmore Sonata at Roscafin dob 20.8.10 Br Sizmore Ch Lamsmore Fitzwritin x Lynnsto Symphony at Lamsmore

Class 13 Novice Bitch (3 2abs)
No 1 Brockwell’s, Hillsted Sitara Shines for Jackinaspin dob 24.12.09 Br Fox Llovall Aint Misbehavin Mr x Hillsted  Sweet Jazzmine

Class 14 Post Graduate Bitch (6 2abs)
No 1 Davison’s, Braxquin Beginning A Dream dob 4.3.10 Br Exh Lindenka Bennington  JW x Benstedmanna Miellefieule at Braxquin

No 2 Pegg’s, Bellevue Dream Spirit dob 14.03.09 Br Squires Multi Ch Bellevue Spirit Catcher x Bellevue Honey  Bee

No 3 Stock’s, Lindenka Apple Charlotte dob 15.9.08 Br Purchon Ch Havasu Pai x Lindenka Summer Pudding

No 4 Brockwell’s, Jackinaspin Pink Rosebud dob 4.3.08 Br Exh Jack Policy Piper Among Jackinaspin x Malady Money Spinner Among Jackinaspin

Class 15 Limit Bitch (1 1abs)

Class 16 Special Open Bitch (2 1abs)
No 1 Windram’s, Cassara Princess dob 29.10.04 Br Exh, Trethmore Tall Story x Barnwin I’m Daisy May

Class 17 Mary Gill Memorial Stakes (9 1abs)
No 1 Davidson's, Braxquin Beginning A Dream

No 2 Thomson's, Ashgate Mckenzie

No 3 Brockwell's, Hillsted Sitara Shines for Jackinaspin

No 4 Kabel & Bouwhuis', Llovall A King Of Hearts

No 5 Pegg's Ambalasi Frisky Whisky

DaphneLee7

President Daphne Lee  opening the show

JudgeSteward6

Mr M Roach the judge and his steward Mr J Roche

Top