button
Breed Standard

button2
Champ Show

button3
Ch Show Results
button4
Code of Ethics

button5
Committee

button6
Do's & Dont's

button6
Downloads

button7
Events
button8
History
button9
Judges List

button1
Limit Shows

button10
Links

button12
Older Shows

button13
Open Shows
button14
Past Shows
button58
Review
button16
Top Winners

Open Show
June 21st 2003 

Judge Mrs W Corri (Inverglen)

JuneOpne03BisResBISBestPup

   Best in Show                                       Reserve Best In Show               Best Puppy in Show

ResBestDogBestDog03Openshow

Res Best Dog and Best Dog

Best Dog and Reserve Best in Show Rose's - Jopeta Flash Harry

Reserve Best Dog Bryant's - Juadsa Lord of The Dance at Camame

Best Bitch and Best in Show Sizmore's - Lamsmore Floraness

Reserve Best Bitch Gillies' - Picklepeg Gaiety Girl

Best Puppy in Show Kabel's - Llovall License To Thrill

Class 1 Special Beginners Dog or Bitch  (3)
No 1 Page's, Scymignon Chateau Langeais dob 8.11.02 Br Exh Newtonglen Lord O’The Isles x Scymignon Chenonceaux 

No 2 Higgins', Scymignon Chateau Bethune dob 6.7.02 Br Exh Newtonglen Lord O’The Isles x Scymignon Azay-Le-Rideau

No 3 Page's, Scymignon Chat Montrichard dob 8.11.02 Br Exh Newtonglen Lord O’The Isles x Scymignon Chenonceaux Dam Holloview Polyanthus

Class 2 Minor Puppy Dog (7 2abs)
No 1 Kabel's Llovall License To Thrill dob 21.9.02 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Llovall All Of Me

No 2 Thomson's, Ashgate Scot’s Progress dob 20.11.02 Br Thomson Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate x Ashgate Scot’s Sagacity

No 3 Hammett's Hollowview Touch of Class dob 23.10.02 Br Exh Bellevue Total Eclipse x Holloview Seraphina

Class 3 Puppy Dog (2)
No 1 Percival and Fairfield's, Underholt Flasher Br Exh dob 27.8.02 Jopeta Flash Harry x Emanhay Midnight Caller at Underholt

No 2 Roden's, Underholt Snow Partridge dob 27.8.02 Br. Percival/Fairfield Jopeta Flash Harry x Emanhay Midnight Caller at Under

Class 4 Junior Dog (5 2abs)
No 1 Barrington's, His Masters Choice dob 10.4.02 Br Savsam Memorable Hot Shot x Reem Regal Lady 

No 2 Bancroft's, Holloview Commander dob 21.1.02 Br.Hammett Kimgarwyn Silver Star of Holloview x Dam Holloview Polyanthus 

No 3 Underholt Snow Partridge

Class 5 Novice Dog (1)
No 1 His Masters Choice

Class 6 Post Graduate Dog (4 1abs)
No 1 Bryant, Juadsa Lord of The Dance at Camame dob 1.2.99 Br Faulkner Juadsa Stage Hand x Juadsa Theme Tune

No 2 Bishop's, Palestrina Mr Valentine dob 14.2.00 Br Exh Ch Jillso Just For Me JW x Hopecharm Hello Dolly at Palestrina

No 3 Marti-Rossi, Scymignon Chateau Langeais Br Exh dob 10.3.01 Newtonglen Lord O’The Isles x Scymignon Chateau De Clisson 

Class 7 Limit Dog (4 2 abs)
No 1 Summerton's, Tidarigit Acer One dob 22.9.88 Br Exh Ch Haweswalton Apache x Tidarigit Igloo Maiden

No 2 Kabel's, Llovall Artful Dodger dob 21.2.02 Br Kabel Llasara Laserlight x Llovall All My Lovin

Class 8 Special Open Dog (3 1 abs)
No 1 Rose's, Jopeta Flash Harry dob 14.3.00 Br Exh Hillsted Super Trouper x Jopeta Charismatic

No 2 Gallop's, Maedhlyn Cruachain JW dob 25.10.95 Br Exh 25.10.95 Maedhlyn Culain Lach Feragh x Maedhlyn Keness April Showers

Class 9 Minor Puppy Bitch (9 2abs)
No 1 Kabel's, Llovall Luck Be A Lady dob 21.9.02 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Llovall All Of Me

No 2 Eason's, Andjoliam Angelina dob 12.10.02 Br Exh Trewen Regal Guardian x Bellevue Black Magic at Andjoliam

No 3 Rose's, Ryebeck Willows Wisp Owner Br Bartonl dob 30.10.02 Jopeta Jared McPherst x Ryebeck Willow The Wisp

Class 10 Puppy Bitch (4)
No 1 Thomson's, Ashgate Mary dob 12.8.02 Br Exh Ch Ashgate Sinclair x Ch Ashgate Spey

No 2 Lee's, Daphayr Truly Scrumptious dob 11.8.02 Br Exh Newtonglen Karamynd Kassanova x Daphayr Simply The Best

No 3 Percival and Fairfield's, Underholt Snow Crystal  dob 27.8.02 Br Exh Jopeta Flash Harry x Emanhay Midnight Caller at Underholt

Class 11 Junior Bitch  (6 3abs)
No 1 Milner's, Juanne Gin’N’Soda dob 17.12.01 Br Exh Ch Newtonglen Covenanter of Rozamie x Joanne Gin ‘N’Ice 

No 2 Chudley's, Chryzara Queen Of The Night dob 31.5.02 Vallange Warlord x Chryzara Love Token

No 3 Levinson's, Boadacea Full of Confidence dob 19.6.02 Touchwood Hot Toddy for Kirkgordon x Boadacea Sugar Baby

Class 12 Novice Bitch (6 1 abs)
No 1 Gillies', Picklepeg Gaiety Girl dob 22.11.01 Br Brocklehurst  Picklepeg In Charge at Holcanda x Picklepeg Pinafore

No 2 Levington's, Boadacea Full of Confidence

No 3 Barton's Ryebeck Willows Wisper dob 30.10.02 Br. Barton Jopeta Jared McPherst x Ryebeck Willow The Wisp 

Class 13 Post Graduate Bitch (5 2abs)
No 1 Bryant's, Camame Jade Woman Owner dob 26.12.98 Br Exh Newtonglen Lord O’The Isles x Juadsa Good Golly Miss Molly

No 2 Summerton's, Tomlyndon Tamarind dob 23.5.01 Br West Ch Krisma Sreetwise x Tomlyndon Pride of Freyan

No 3 Watkin's, Morning Shooting Star dob 8.1.94 Br Morgan Benary Spectacle x Poppet Swallow

Class 14 Limit Bitch (7 4abs)
No 1 Thomson's, Ashgate Scots Sagacity dob 23.5.01 Br Exh Ch Ashgate Ivanhoe x Ch/Ir Ch Kintilly Highland Wisdom

No 2 Wailing's, Madrabawn Tara Princess dob 3.10.00 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Bellevue Pritty Lady of Madrabawn

No 3 Eason's, Bellevue Black Magic at Andjoliam dob 12.9.98 Br Squire Ch Gilbri October Brew x Bellevue Special Edition at Knitson

Class 15 Spec Open Bitch (6 2 abs)
No 1 Sizmore's, Lamsmore Floraness dob 13.9.00 Br Exh Ch Ashgate Sinclair x Ashgate Iolaire

No 2 Milner's, Joanne Gin‘N’Ice dob 25.9.98 Br Clowes Juanne The Joustler x Just An Ace

No 3 Gallop's, Maedhlyn Moonlight Sonata dob 22.6.00 Br Exh Maedhlyn Cruachain JW x Maedhlyn Silver Ceriphe

Class 16 Bred By Exhibitor Dog or Bitch (7 4abs)
No 1 Jopeta Flash Harry

No 2 Underholt Flasher

No 3 Underholt Snow Crystal

Not Bred By Exhibitor Dog or Bitch (5 2abs)
No 1 Picklepeg Gaiety Girl

No 2 His Masters Choice

No 3 Holloview Commander

Judge03Open

The judge in action

Top