button
Breed Standard

button2
Champ Show

button3
Ch Show Results
button4
Code of Ethics

button5
Committee

button6
Do's & Dont's

button6
Downloads

button7
Events
button8
History
button9
Judges List

button1
Limit Shows

button10
Links

button12
Older Shows

button13
Open Shows
button14
Past Shows
button58
Review
button16
Top Winners

Open Show
Saturday 20th October 2012

Judge: Mrs Linda Minett (Duskhunter)

WHWT 20 Oct 2012 234

WHWT 20 Oct 2012 240

Best in Show; Reserve Best in Show; Best Puppy in Show and Best Veteran in Show

 

Best Dog, Reserve Best Dog and Best Puppy Dog

Best Dog and Best in Show; Reserve Best Dog and Best Puppy in Show

Best Bitch - 12 and Reserve Best Bitch and Best Puppy - 22

Best Bitch, Best Opposite Sex and Reserve Best in Show and Best Puppy Bitch and Reserve Best Bitch

Class 9 - 1st 25 Juanne Gin 'n' Soda

Best Veteran in Show

Best Dog and Best In Show, Pegg's - Ambalasi Frisky Whisky

Reserve Best Dog - Anthony’s - Rozamie Dream On With Charmedautumn

Best Bitch, Best Opposite Sex and Reserve Best in Show, Davidson's, - Braxquin Beginning The Dream

Reserve Best Bitch Jennings', - Comdale Charlie Girl

Best Puppy In Show, Carlin and Gillot's, - Lizandycris Check Me Out

Best Veteran, Milner's - Juanne Gin N Soda

Class 1  Special Beginners Dog  (0)

Class 2  Minor Puppy Dog (1)
No 1 Carlin & Gillot’s, Lizandycris Check Me Out dob 26.2.12. Br Exh Lizandycris Out To Play x Lizandycris Desirable Diva

Class 3  Puppy Dog  (0)

Class 4  Junior Dog (1)
No 1 Windram’s, Leonardo Ventura dob 29.5.11. Br Exh Rozamie Passion for Fashion x Cochansa Dales Pride

Class 5 Novice Dog  (0)

Class  6 Post Graduate Dog (5 1abs)
No 1 Pegg’s, Ambalasi Frisky Whisky dob 13.3.07. Br Sweetzer  Ch Ashgate Scotts Progress x Ambalasi Full of Charm

No 2 Jennings’, Comdale Johnny Boy dob 6.8.11 Br Exh  Ch. Walk the Line Vom Deipenbrook to Krisma x Ch. Llovall As Mama Said to Comdale

No 3 Stock’s, Lindenka Baxter dob 7.1.07 Br Purchon Ch Lindenka Brannigan x Lindenka Toffee Pudding

Class 7  Limit Dog (2,1a)
No 1 Anthony’s, Rozamie Dream On With Charmedautumn dob 4.3.07 Br Magri Ch Dwilencia Dream Lover of Rozamie JW x Newtonglen Pretty Woman at Rozamie

Class 8  Open Dog  (1 1abs)

Class 9  Veteran Dog/Bitch (4)
No 1 Milner’s, Juanne Gin N Soda dob 7/2/02 Br Exh Ch Newtonglen Covenanter of Rozamie x Juanne Gin N Ice

No 2 Davison’s,  Antonio Apple Pie at Braxquin dob 28.6.05 Br Adams Rozamie Mad For Music x Pooh Bear

Class 10  Minor Puppy Bitch (2)
No 1 Jennings', Comdale Charlie Girl dob 12.3.12 Br Exh Ch. Walk the Line Vom Deipenbrook to Krisma x Comdale Talk the Talk

No 2 Hammett’s, Hollowview Madame Sophie dob 7.3.12 Br Exh The Dashing Devils Street Fighter x Hollowview Ellie Jo

Class 11  Puppy Bitch (3 3abs)

Class 12  Junior Bitch (2)
No 1 Bradbury’s, Petalam Something Tells Me dob 26.7.11 Br Exh Bournehaven Triple Target Sh.CM x Petalam Rock Solid

No 2 Bartley’s, Pelham Lady of Heathbridge dob 11.8.11 Br. Wright Devon Dexter from Ashgate x Callunclea Christmas Rose

Class 13 Novice Bitch (2 1abs)
No 1 Hammett’s, Hollowview Ellie Jo dob 24.8.10 Br Exh Duskhunter Dutch Courage x Hollowview She's a Treasure

Class 14.  Post Graduate Bitch (7 2abs)
No 1 Barrington’s, McHolgyn Candy Cane dob 11.4.11 Br Exh Ch Bellevue Going Dutch with Pryorvale x McHolgyn Candy Floss

No 2 Pegg’s, Bellevue Dream Spirit dob 14.3.09 Br. Squire Ch Bellevue Spirit Catcher x Bellevue Honey Bee

No 3 Hammett’s Hollowview Ellie Jo

No 4 Windram's, Cochansa Dales Pride dob 18.9.08 Br Coles Juanne Jaunty Jack Tar of Rozamie x Cochansa Vanilla Flurry

No 5 Stock's, Lindenka Apple Charlotte dob 15.9.08 Br Purchon Ch Havasu Pai x Lindenka Summer Pudding

Class 15  Limit Bitch (2 abs)
No 1 Davison’s, Braxquin Beginning The Dream dob 4.3.10 Br Exh Lindenka Bennington x Bensted Manna Mielle Fieule At Braxquin

Class 16 Special  Open Bitch (4 1abs)
No 1 Barrington’s, McHolgyn Candy Cane

No 2 Windram’s, Cassara Princess dob 29.10.04 Br Exh Trethmore Tall Story x Barnwin I’m Daisy May

No 3 Bartley’s Pelham Lady of Heathbridge

Class 17 Mary Gill Memorial Stakes (3)
No 1 Bartley’s, Pelham Lady of Heathbridge

No 2 Bradbury’s, Petalam Something Tells Me

No 3 Davison’s, Braxquin Beginning The Dream

Class 2 winner - 10. Lizandycris Check Me Out

Winner Class 2 1st and Best Puppy in Show Lizandycris Check Me Out

Class 4 - 37 Leonardo Ventura

Winner Class 4 1st Leonardo Ventura

Class 6 - 1st, 26 Ambalasi Frisky Whisky

Class No 6 1st and Best in Show Ambalasi Frisky Whiskey

Class 6 - 2nd, 23 Comdale Johnny Boy

Class No 6 2nd Comdale Johnny Boy

Class 6 - 3rd 30 Lindenka Baxter

Class No 6 3rd Lindenka Baxter

Class 7 1st 3 Rozamie Dream on with Charmed Autum

Class No 7 1st Rozamie Dream On With Charmedautumn

Class 9 - 2nd 11 Antonia Apple Pie at Braxquin (2)

Class No 9 2nd Antonio Apple Pie at Braxquin

Class 10 1st 22 Comdale Charlie Girl

Class 10 1st and Reserve Best Bitch Comdale Charlie Girl

Class 10 2nd 20 Hollowview Madame Sophie

Class 10 2nd Hollowview Sophie

Class 12 - 1st 7 Petalam Something Tells Me

Class 12 1st Petalam Something Tells Me

Class 12 - 2nd 6 Pelham Lady of Heathbridge

Class 12 2nd Pelham Lady of Heathbridge

Class 13 - 1st 19 Hollowview Ellie Jo

Class 13 1st Hollowview Ellie Jo

Class 14 - 1st 5 McHolgyn Candy Cane

Class 14 1st McHolgyn Candy Cane

Class 14 - 2nd 27 Bellevue Dream Spirit

Class 14 2nd Bellevue Dream Spirit

Class 15 - 1st 12 Braxquin Beginning a Dream

Class 15 1st Braxquin Beginning The Dream , Best Bitch, Best Opposite Sex and Reserve Best in Show

 

Class 16 - 2nd 36 Cassara Princess

Class 16 2nd Casarra Princess

WHWT 20 Oct 2012 119

The Commmittee

Top