button
Breed Standard

button2
Champ Show

button3
Ch Show Results
button4
Code of Ethics

button5
Committee

button6
Do's & Dont's

button6
Downloads

button7
Events
button8
History
button9
Judges List

button1
Limit Shows

button10
Links

button12
Older Shows

button13
Open Shows
button14
Past Shows
button58
Review
button16
Top Winners

Open Show
April 9th 2005

Judge Mrs. A. Bartlett (Dwilencia)

a_AprilOpen05BISBOSRBIS_BPIS

Best Dog and BIS Jennings, - Comdale Action Man

Reserve Best Dog Squire's - Kimgarwyn Alco

Best Bitch, Best Opposite Sex and Reserve Best in Show Clarke's - Lynnsto Arruna

Reserve Best Bitch Milner's, - Juanne Gin N Soda

Best Puppy In Show Thomson's - Ashgate Maybole

Class 1 Special Beginners Dog or Bitch (3 1abs)

No 1 Morton’s,  Earlsdale Little Brite Star dob 13.12.02 Br Jones Karamynd Up and Buzzing x Braw Lass for Earlsdale 

No 2 Kinchin’s, Fosseleigh Shogun dob 8.10.04 Br Exh Fosseleigh Picasso x Fosseleigh  Lucretia   

Class 2 Minor Puppy Dog (5 2abs)

No 1 Clarke’s, Lynnsto Cool and Luke dob 14.9.04 br Exh Ashgate Leny x Lynnsto Princess Aurora

No 2 Lee’s, Daphayr Wota Surprise dob 19.8.04 br Exh Ch Krisma Jammydodger x Daphayr Chasing Dreams

No 3 3 Marti-Rossi’s, Scymignon Chateau Jussy dob  9.10.04 br Exh Debaux Jiggery Pokery x Scymignon Chateau Serrant

Class 3 Puppy Dog (2 1abs)

No 1 Clarke’s, Lynnsto Cool and Luke dob 14.9.04 Br Exh Ashgate Leny x Lynnsto Princess Aurora

Class 4 Junior Dog (5 1abs)

No 1 Squire’s, Kimgarwyn Alco dob 26.10.03 Br Exh Kimgarwyn Apollo x Lasara Look at Me

No 2 Fox’s, Hillsted Step By Step dob 29.10.03 Br Exh Ch Krisma Jammydodger x Burlmere Sweet Serenade at Hillsted

No 3 Mealing’s, Reifrandies Tom Faggus dob 20.12.03 Br Exh Ch Ashgate Sinclair x Zinos Lorna Doone

No 4 Milner's, Juanne The Liquorice lad dob 14.3.04 Br Exh Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Juanne Gin Flurry

Class 5 Novice Dog - (0)

Class 6 Post Graduate Dog (8 5abs)

No 1 Owen’s, Krisma Street Cred dob 28.6.03 Br Britten Ch Krisma Streetwise x Bellevue Casual Fling

No 2 Percival’s, Underholt Flasher dob 27.8.02 Br Exh Jopeta Flash Harry x Emanhay Midnight Caller at Underholt

No 3 Wilshaw’s, Domaroy Stands To Reason dob 4.6.03 Br Exh Ch Krisma Jammydodger x Domaroy Partytime

Class 7 Limit Dog (4 2abs)

No 1 Hammett’s, Hollowview Touch Of Class dob 25.10.03 br Exh Bellevue Total Eclipse x Hollowview Seraphina

No 2 Wilshaw’s, Domaroy Stands To Reason.

Class 8 - Special Open Dog (2)

No 1 1 Jenning’s, Comdale Action Man dob 2.7.03 br Exh h Ashgate Sinclair x Comdale Classic

No 2 2 Rose’s, Jopeta Flash Harry dob 14.3.00 Br Exh Hillsted Super Trouper x Jopeta Charismatic

Class 9 Veteran Dog or Bitch (2 2abs)

Class 10 Minor Puppy Bitch  (5 2abs)

No 1 Thomson’s, Ashgate Maybole dob 2.10.04 Br Exh Ch Ashgate Scot’s Progress x Ashgate Mary

No 2 Gillies’, Daphayr Fleur dob 19.8.04 Br Lee Ch Krisma Jammydodger x Daphayr Chasing Dreams

No 3 Ramsay’s, Drambrodie On The West Side dob 10.8.04 Br Exh Ch Bellevue Trigger Happy x Drambrodie Gaelic Heart

Class 11 Puppy Bitch (3)

No 1 Roche’s, Kyntilly Jusrite At Sanjoc dob 9.7.04 Br Johnson Ch Bellevue Trigger Happy x Kyntilly Just Maybe

No 2 Harper’s, Westigo Scampanata dob 25.6.04 Br Exh Ch Ashgate Scots Progress x Westigo Senza

No 3 Alongi’s, Ambalsi Spells Bewitched dob 17.5.04 Br Sweetzer Benary Sports Commentator x Benary Spells Angel Del’Lamantra

Class 12 Junior Bitch (8 3abs)

No 1 Clarke’s, Lynnsto Arruna dob 18.10.03 Br Exh , Ashgate Leny x Roscafin Arrena at Lynnsto JW

No 2 Sizmore’s, Lamsmore Miss Bridie dob 5.11.03 Br Exh Ch Ashgate Ivanhoe x Lamsmore Miss Brodie 

No 3 Fox’s Hillsted Sweet Liberty dob 29.10.03 Br Exh Ch Krisma Jammydodger x Burlmere Sweet Serenade at Hillsted

No 4 Milner's, Gin N Liquorice Lips dob 14.3.04 Br Exh Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Juanne Gin Flurry

No 5 Griffin's, Burlmere Beau Belle dob 30.1.04 Br Exh Burlmere Classic Cliche x Burlmere Bella Bueno

Class 13 Novice Bitch (5)  

No 1 Hooper’s, Yorsar Fernie dob 10.9.03 Br Exh Ashgate Ivanhoe x Yorsar Fourpenny

No 2 Rose’s, Treplevna Little Madam dob 21.4.03 Br Brighton Jopeta Flash Harry x Berrymede Lucky Girl

No 3 Wilshaw’s Domaroy Time Will Tell

No 4 Morton's, Earlsdale Little Brite Star don 13.12.02 Br Jones Karamynd Up and Buzzing x Braw Lass For Earlsdale

No 5 Hammet's, Hollowview Millie May dob 25.10.03 Br Exh Bellevue Total Eclipse x Hollowview Seraphina

Class 14 Post Graduate Bitch (14 5abs)

No 1 Clarke’s, Lynnsto Arruna dob 18.10.03 Br Exh Ashgate Leny x Roscafin Arrena at Lynnsto

No 2 Filmore’s, Karagem Lunar Skye dob 6.4.03 Br Exh Ir Ch Bellevue Total Eclipse x Karagem What A Cracker

No 3 Percival’s,  Underholt Snow Crystal dob 27.8.02 Br Exh Jopeta Flash Harry x Emanhay Midnight Caller at Underholt

Class 15 Limit Bitch (5 3abs)

No 1 Squire’s, Kimgarwyn Little Mo JW dob 21.1.03 Br Exh Ch Lindenka Brannigan x Ch Lasara Love Me Too

No 2 Filmore’s, Karagem Sloane Ranger dob 6.4.03 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Bellevue Babycham of Karagem

Class 16 Special Open Bitch (9 4abs)

No 1 Milner’s, Juanne Gin N Soda dob 7.2.02 Br Exh Ch Newtonglen Covenanter of  Rozamie x Juanne Gin N Ice        

No 2 Clarke’s, Lynnsto Soloist JW Sh CM dob 22.1.03 Br Exh Ashgate Sinclair x Ch Ashgate Iolaire of Lamsmore

No 3 Sizmore's, Lamsmore Floraness dob 13.9.00 Br Exh Ch Ashgate Sinclair x Ashgate Iolaire of Lamsmore

No 4 Lees's, Daphayr Truly Scrumptious dob 11.8.02 Br Exh Newtonglen Karamynd Kasanova x Daphayr Simply The Best

No 5 Alongi's, Benary Spells Angel Del'Lamantra dob 20.7.97 Br Smith Wydean Silver Sixpence - Benary Spell N Tell

Class 17 Bred by Exhitor Dog or Bitch (5 3abs)

No 1 Percival’s, Underholt Flasher

No 2 Percival’s, Underholt Snow Crystal

Class 18 Not Bred by Exhibitor (2)

No 1 Gillies’, Daphayr Fleur

No 2 Gillies’, Picklepeg Gaiety Girl

 

a_April05OpenDogLineUp1  
a_April05OpenBitchLineUp1 a_April05OpenBitchLineUp2
a_swhwtc_bapril05
a_April05BestPupChallenge
a_SWHWTC_Presentation_to_outgoing_ChairmanNet
 

Top