button
Breed Standard

button2
Champ Show

button3
Ch Show Results
button4
Code of Ethics

button5
Committee

button6
Do's & Dont's

button6
Downloads

button7
Events
button8
History
button9
Judges List

button1
Limit Shows

button10
Links

button12
Older Shows

button13
Open Shows
button14
Past Shows
button58
Review
button16
Top Winners

Open Show
July 9th 2006
 Mr S Jennings (Comdale)

June06BIS_RBISBP
a_BestBitch a_BIS a_BestPupChallenge

Best Dog and Best in Show Fox's - Hillsted Step by Step

Reserve Best Dog Thomson's - Ashgate Sheriff

Best Bitch, Best Opposite Sex and Reserve Best in Show Davis', - Ashgate Amaryllis JW

Reserve Best Bitch Thomson's - Ashgate Maybole JW

Best Puppy in Show Gaydon's - Wistonant Royal Ruby at Gilbri

Best Veteran Fox's, - Burlmere Sweet Serenade at Hillsted

Class 1 Special Beginners Dog or Bitch (0)

Class 2 Minor Puppy Dog (2))
No 1 Griffiths', Newtonglen Desert Prince at Karamynd dob 16.12.05  Br Torbet Newtonglen Lord O The Isles x Newtonglen Trudy

No 2 Clarke's, Lamsmore Leckbuie at Lynnsto dob 19.10.05  Br Sizmore Ch Ashgate Scots Progress x Lamsmore Floraness

Class 3 Puppy Dog (2 1 abs)
No 1 Lee's, Daphayr Country Bumpkin dob 24.9.05 Ch Comdale Action Man x Daphyr Chasing Dreams

Class 4 Junior Dog 4 2 abs)
No 1 Gill's, Cloonbeggane Whoz That Guy dob 23.04.05 Br Exh Ch Bournehaven Birthday Guy x Cloonbeggane Party Popper

No 2 Tapley's George Tony dob 25.4.05 Br Leigh-Pemberton Benary Special Consort x Megans Girl Rosie Kate

Class 5 Novice Dog (6 2abs)
No 1 Sweetzer's, Ambalasi Firefly dob 1.5.05 Br Exh Ashgate Scots Progress x Benary Spells Ambition

No 2 Clarke's, Lamsmore Leckbuie at Lynnsto dob 19.10.05 Br Sizmore Ch Ashgate Scots Progress JW x Lamsmore Floraness

No 3 Kinchin's Fosseleigh Shogun dob 8.10.04 Br Exh Fosseleigh Picasso x Fosseleigh Lucretia

No 4 Tapley'a George Tony dob 25.04.05  Br Leigh-Pemberton Benary Special Consort x Magans Girl Rosie Kate

Class 6 Post Graduate Dog (4)
No 1 Robinson's, Patnor Valentine dob 14.2.03 Br Exh Ch Bethshean Peaqrl Diver for Domaroy x Lavender Sunrise for Patnor

No 2 Clarke's, Lynnsto Cool and Luke dob 14.9.04 Br Exh Ashgate Leny x Lynnsto Princess

No 3 Bradbury's, Patalam True Wonder dob 17.10.04 Bournehaven Birthday Guy x Hazlebee Rosie Starlight

No 4 Kinchin's, Fosseleigh Shogun dob 8.10.04 Br Exh Fosseleigh Picasso x Fossleigh Lucretia

Class 7 Limit Dog (2)
No 1 Thomson's, Ashgate Sherriff dob 18.12.04 Ch Ashgate Ivanhoe x Ashgate Sonas

No 2 Percival's Underholt Flasher dob 27.8.02 Br Exh Jopetta Flash Harry x Emanhay Midnight Caller at Underholt

Class 8 Special Open Dog (2)
No 1 Fox's, Hillsted Step By Step dob 29.10.03 Br Exh Ch Krisma Jammydodger x Burlmere Sweet Serenade at Hillsted

No 2 Clarke's, Lynnsto Pellam JW ShCM dob 28.9.04 Br Exh Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate x Roscafin Arrina at Lynnsto JW

Class 9 Veteran Dog or Bitch (4)
No 1 Fox's, Burlmere Sweet Serenade at Hillsted dob 25.9.08 Br Griffin Ch Ashgate Ivanhoe x Burlemere Bossanova

No 2 Milner's, Joanne Gin 'N' Ice dob 9.5.98 Br Clowes Juanne The Jouster x Just An Ace

No 3 Filmore's, Bellevue Babycham of Karagem dob 20.11.97 Br Squires Sw Ch Bellevue Wise Guy x Belle Sweet Charity

No 4 Schafers', Funny Face Oyster dob 11.9.94  Br Exh Magci Mandragon V Mavchengarten x Funny Face Elegantine

Class 10 Minor Puppy Bitch (4)
No 1 Gaydon's, Wistonant Royal Ruby at Gilbi dob 20.12.05  Br Wogan Ch & Ir Ch Gilbri Talk of The Town x Wistonant Wild Jasmine

No 2 Davis', Ashgate Edelweiss dob 18.12.05 Br Exh Ashgate Sherriff x Ashgate Arum Lily

No 3 Sizmore's, Lamsmore Ellon dob 9.1.05 Br Exh Ch, Ir Ch Int Ch Ashgate Scots Progress x Lamsmore Miss Bridie

No 4 Robinson's, Patnor Cream Cracker dob 11.11.05 Br Exh Ch Krisma Jammydodger x Patnor Miss Poppycock

Class 11 Puppy Bitch (5)
No 1 Griffiths', Karamynd Lilac Wine dob 20.8.05 Br Exh Ch Karamynd High As A Kite x Krisma Trouble in Mind

No 2 Thomson's, Ashgate Ardlussa dob 29.9.05 Br Exh Ch Ashgate Aros x Kerscott Irish Eyes of Ashgate

No 3 Carlin & Gillott Lynnsto Laska at Lizanycris dob 20.8.05 Br Clarke Int Ch Lor's Wain Major Thompson x Roscafin Arrina at Lynnsto

No 4 Clarke's, Highcrest Enya Dreams Lynnsto dob 5.8.05 Br Proctor Multi Ch Lord's Wain Major Thompson x Lynnsto Arruna

No 5 Clarke's Lynnsto Arrian dob 20.8.05 Br Exh Multi Ch Lord's Wain Major Thompson x Roscafin Arrina at Lynnsto JW

Class 12 Junior Bitch (7 1abs)
No 1 Clarke's Lynnsto Flyinsolo dob 1.7.05 Br Exh Hopecharm Inn Deego x Lynnsto Soloist JW ShCM

No 2 Gallop's, Maedhlyn Summer Breeze dob 7.6.05 Br Exh Ashgate Inish Biggles x Maedhlyn Suemaya

No 3 Milner's, Juanne Gin 'N Just A DASH DOB 9.6.05 Br Exh Juanne Jaunty Jack Tar at Rozamie x Juanne Gin Flurry

No 4 Carlin & Gillott's Lynnsto Code Name Cora at Lizandycris dob 1.7.05 Br Clarke Hopecharm Inn Deego x Lynnsto Soloist

No 5 Gill's Cloonbeggane The One 'N' Only dob 7.2.05 Br Exh Ch Hopecharm Willie Makeit Makeit For Karamynd x Cloonbeggane Misattitude

Class 13 Novice Bitch (4 1 abs)
No 1 Clarke's, Lynnsto Flyinsolo dob 1.7.05 Br Exh Hopecharm Indeego x Lynnsto Soloist JW ShCM

No 2 Griffiths', Karamynd Lilac Wine dob 20.8.05 Br Exh Ch Karamynd High As A Kite x Krisma Trouble in Mind at Karamynd

No 3 Sweetzer's Ambalasi Fiona dob 1.5.05 Br Exh Ch Ashgate Scots Progress x Benary Spells Ambition

Class 14 Post Graduate Bitch (7 4abs)
No 1 Mealing's, Reifrandies Gansie Maid dob 12.8.02 Br Exh Reifrandies First Clansman x Zinos Lorna Doone

No 2 Bradbury's, Hazlebee Summer Daisy at Petalam dob 2.10.02 Br Exh Birbrinda Barney's Badge x Hazlebee Rosie Starlight

No 3 Ramsey's, Drambrodie On The West Side dob 10.8.04 Br Exh Bellevue Trigger Happy x Drambrodie Gaelic Heart

Class 15 Limit Bitch (3 2abs)
No 1 Filmore's, Karagem Sloane Ranger dob 24.3.01 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Bellevue Babycham of Karagem

Class 16 Special Open Bitch 10 3abs)
No 1 Davis', Ashgate Amaryllis JW dob 13.5.03 Br Exh Multi Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate x Ardelve Elliedaise By Ashgate

No 2 Thomson's Ashgate Maybole JW dob 2.10.04 Br Exh Ch Ashgate Scots Progress JW x Ashgate Mary JW

No 3 Percival's, Underholt Snow Crystal dob 27.8.02 Br Exh Jopetta Flash Harry x Emanhay Midnight Caller at Underholt

No 4 Clarke's Lynnsto Soloist dob 22.1.03 Br Exh Ashgate Leny x Lynnsto Princess

No 5 Gallop's, Maedhylyn Chantilly Lace dob 27.3.03 Br Exh Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate x Maedhlyn Silver Ceriphe

Class 17 Bred by Exhibitor Dog or Bitch (6 2abs)
No 1 Mealing's Reifrandies Gansie Maid

No 2 Percival's, Underholt Snow Crystal

No 3 Gill's, Cloonbeggne The One 'N' Only

No 4 Bradbury's, Petalam True Wonder

Class 18 Not Bred by Exhibitor Dog or Bitch (2 2abs)

a_BestDogChallenge1 a_BestPupChallenge
a_BestBitchChallenge1
a_JudgeHandingBest_Bitch
 
a_ChairmanOpeningShow a_CHairmanTreasurerShowmanagerSecretary a_JudgeStewart

Top