button
Breed Standard

button2
Champ Show

button3
Ch Show Results
button4
Code of Ethics

button5
Committee

button6
Do's & Dont's

button6
Downloads

button7
Events
button8
History
button9
Judges List

button1
Limit Shows

button10
Links

button12
Older Shows

button13
Open Shows
button14
Past Shows
button58
Review
button16
Top Winners

Open Show
June 22nd 2008

Judge Mrs M Gill (Cloonbeggane)

a_MainWinnersjpg1

Best Dog & Best In Show Griffiths', - Karamynd Play the Game

Reserve Best Dog Dale’s - Lamsmore Leckbui at Lynnsto

Best Bitch, Best Opposite Sex and Reserve Best in Show Coley’s - Kingsview Make or Break

Reserve Best Bitch Griffiths', - Karamynd Take a Bow

Best Puppy in Show Britten’s - Krisma Spitnpolish

Best Veteran Milner’s - Juanne Gin ‘N’ Ice

Class 1 Special Beginners Dog or Bitch (0)

Class 2 Minor Puppy Dog (6 2abs)
No 1 West’s, Karamynd Playing Away at Tomlyndon dob 13.12.07 Br Griffiths Karamynd Play the Game JW x Ch Karamynd Paws for Applause

No 2 Barton’s, Emanhay Bobs Krachett at Ryebeck dob 30.10.07 Br Boxall Kyntilly Just the Measure x Blush of Dawn at Emanhay

No 3 Bradbury’s, Petelam Rock Charm dob 29.10.07 Br Exh Ch Bellevue Trigger Happy x Hazelbee Summer Daisy at Petalam

No 4 McCarroll’s, Patnor Mr Plod at Machigh dob 12.10.07 Br Robinson Patnor Valentine x Patnor Star Maid

Class 3 Puppy Dog (4 1abs)
No 1 Britten’s, Krisma Spitnpolish dob 30.6.07 Br Exh Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Krisma Trouble in  Mind

No 2 Gillot & Carlin’s, Lizandycris Pick of the Pack dob 10.8.07 Br Exh Comdale Curtain Call at Lizandycris x Lizandycris Allayah

No 3 Kabel's, Llovall Aint Misbehavin Mr dob 16.8.07 Br Exh Llovall Leader of the Pack x Llovall All That Jazz

Class 4 Junior Dog (5 1abs)
No 1 Dale’s, Lynnsto Stand & Deliver dob 11.5.07 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Highcrest Enya Dream Lynnsto

No 2 Pegg’s, Ambalasi Frisky Whisky dob 13.3.07 Br Sweetzer Ch Ashgate Scots Progress x Ambalasi Full of Charm

No 3 Higg’s, Touchwood My Cool Winna dob 19.4.07 Br Higgs Ch Newtonglen Covenanter at Rozamie x Touchwood Firecracker

No 4 Stock’s, Lindenka Baxter dob 7.1.07 Br Purchon Ch Lindenka Brannigan LW x Lindenka Summer Pudding

 Class 5 Novice Dog (1)
 No 1 Higg’s Touchwood My Cool Winna

Class 6 Post Graduate Dog (3 1abs)
No 1 Davison’s, Antonia Apple Pie at Braxquinn dob 28.6.05 Br Adams Rozamine Mad for Magic x Pooh Bear

No 2 Robinson’s, Patnor Valentine dob 14.02.03 Br Exh Ch Bethshean Pearl Diver for Domaroy x Lavender Sunrise for Patnor

Class 7 Limit Dog  (3)
No 1 Sweetzer’s, Ambalasi Firefly dob 1.5.05 Br Exh Ch Ashgate Scots Progress x Benary Spells Ambition

No 2 Bradbury’s, Petalam True Wonder dob 17.10.04 Br Exh Ch Bournehaven Birthday Guy x Hazelbee Summer Daisy at Petalam

No 3 Windram’s, Kristenkenzie Fagan dob 29.10.04 Br Exh Trethmore Tall Story x Barnwin Spells Ambition

Class 8 Special Open Dog (4 2abs)
No 1 Griffiths', Karamynd Play the Game dob 22.2.06 Br Exh Ch Bournehaven Birthday Guy x Ch Karamynd Play to the Crowd

No 2 Dale’s, Lamsmore Leckbui at Lynnsto dob 19.10.05 Br Sizemore Ch Ashgate Scot’s Progress x Lamsmore  Floraness

Class 9 Veteran Dog or Bitch(4 1abs)
No 1 Milner’s, Juanne Gin ‘N’ Ice  dob 9.5.98 Br Clowes Juanne The Jouster x Just an Ace

No 2  Summerton’s, Tidarigit Acer One dob 22.9.98 Br Exh Ch Haweswalton Apache x Tidarigit Igloo Maiden

No 3 Barton’s, Ryebeck Willow the Wisp dob 25.10.99 Br Exh  Ch Haweswalton Apache x Tidarigit Anatravana by Ryebeck

Class 10 Minor Puppy Bitch (4 1abs)
No 1 Britten’s, Krisma Spicknspan dob 12.10.07 Br Exh Karamynd Play the Game x Ch Krisma Cactus

No 2 Coley’s, Karamynd on Cue for Kingsview dob 13.12.07 Br Griffiths Karamynd Play the Game x Ch Karamynd Paws for Applause

No 3 Bradbury’s, Petalam Rock Solid dob 29.10.07 Br Exh Ch Bellevue Trigger Happy x Hazelbee Summer Daisy at Petalam

Class 11 Puppy Bitch (4 1abs)
No 1 Robinson’s, Patnor Killynether Koming Down to Patnor dob 23.9.07 Br Molony UK/Ir/Russian Ch Markstown Mr Havasu x Ch Killynether  Kimoko

No 2 Kabel’s, Llovall A Fine Romance dob 16.8.07 Br Exh Llovall Leader of the Pack x Llovall All That Jazz

No  3 Storey’s, Lizandycris Meaoki dob 10.8.07 Br Carlin/Gillot Comdale Curtain Call at Lizandycris x Lizandycris Allayah

Class 12 Junior Bitch (10 2abs)
No 1 Gillot & Carlin’s, Bocharo Miss Tique at Lizandycris dob 21.5.07 Br Search Comdale Curtain Call at Lizandycris x Bocharo Just F Love

No 2 Sizmore’s, Lamsmore Miss Demeanour dob 29.3.07 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Ch Lamsmore Miss Brodie

No 3 Dale’s, Lynnsto Ultraviolet dob 11.5.07 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Highcrest Enya Dreams Lynnsto

No 4 Sweetzer’s, Ambalasi Full of Ambition dob 13.3.07 Br Exh Ch Ashgate Scots Progress x Ambalasi Full of Charm

No 5. Davison’s, Benstedmanna Mielle Fieule at Braxquin dob 9.4.07 Br Mockridge Juanne Jaunty Jack Tar at Rozamie x Edintee Mini Minx

Class 13  Novice Bitch (1)
No 1 Higg’s, Touchwood Iona Winna dob 19.4.07 Br Higgs Ch Newtonglen Covenanter at Rozamie x Touchwood Firecracker

Class 14  Post Graduate Bitch (12 2abs)
No 1 Griffiths', Karamynd Take a Bow dob 19.10.06 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Ch Karamynd Paws for Applause

No 2 Coley’s, Kingsview American Pie dob 1.11.06 Br Exh Am Ch Kingsview Pie in the Sky x Ch/Am/Ch Kingsview Will O The Wisp

No 3 Gillot & Carlin’s, Lizandycris Girl of Action dob 10.12.06 Br Exh Ch Comdale Action Man x Lynnsto Code Name Cora at Lizandycris

No 4 Kabel’s, Davot Carry on Llovall dob 29.8.06 Br Dingley UK/Ir/Russian Ch Markstown Mr Havasu x Davot Chill Out

No 5 Cobb’s, Fosseleigh Moon Beam dob 11.8.05 Br Exh Ch Inverglen Celtic Raider x Fosseleigh Octavia

Class 15  Limit Bitch (5 1abs)
No 1 West’s, Tomlyndon Look of Love dob 7.9.05 Br Exh Ch Lindenka Brannigan JW x Lasara Libra at Tomylndon

No 2 Griffiths', Karamynd Make a Splash dob 13.10.06 Br Exh Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x Krisma Trouble in Mind at Karamynd

No 3 Roche’s, Kyntilly Justrite at Sanjoc dob 9.7.04 Br Johnson Ch Bellevue Trigger Happy x Kyntilly Just Maybe

No 4 Filmore’s, Karagem Sloane Ranger dob 24.3.01 Br Exh Ch Krisma Streetwise x Bellevue Babycham of Karagem

Class 16  Special Open Bitch (6 2abs)
No 1 Coley’s, Kingsview Make or Break dob 26.11.05 Br Exh Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd x  Kingsview Sky High

No 2. Sizmore’s, Lamsmore Miss Bridie dob 5.11.03 Br Exh Ch Ashgate Ivanhoe x Ch Lamsmore Miss Brodie

No 3 Windram’s, Barnwin I’m Miss Daisy May dob 2.7.02 Br Barnett/Windram Jeau Dorce by Juanne x Norjons Deuzimo of Barnwin

No 4 Summerton’s, Tomlyndon Tamarind at Tidarigit dob 6.1.01 Br West Ch Lindenka Brannigan JW x Tomlyndon Pride of Freian

Class 17  Bred by Exhibitor (2)
No 1 Robinson’s, Patnor Valentine 

No 2 Windram's, Cassara Princess

Class 18  Not Bred by Exhibitor (1)
No 1 Robinson’s. Killynether Koming Down to Patnor

a_BestPuppyChallenge a_BestPuppyDogChallenge

Top